‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ z wizytą w Polsce
W dniach 13 - 19 maja b.r. gościliśmy w naszej szkole delegacje uczniów wraz z nauczycielami z czterech partnerskich szkół, z Grecji, Włoch, Słowenii i Chorwacji. Była to piąta i jednocześnie ostatnia krótkoterminowa wymiana młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’.
Poniedziałek, 1. dzień wizyty
Pierwszy dzień mobilności rozpoczęliśmy od uroczystego spotkania gości ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Wysłuchaliśmy hymnu Unii Europejskiej ‘Ody do radości’, po którym Pan Dyrektor Artur Radko powitał serdecznie zagranicznych przyjaciół, krótko przedstawił główne założenia projektu i życzył udanego, pełnego wrażeń pobytu w Polsce. Następnie każda ze szkół partnerskich przedstawiła krótki film lub prezentację na temat swojego kraju, regionu lub miasta. Uroczystość uświetniły występy uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno - taneczne. Kolejnym punktem programu było spotkanie w Urzędzie Miasta z Burmistrzem Łęcznej, Panem Teodorem Kosiarskim, który przedstawił historię naszego miasta i chętnie odpowiadał na pytania gości.
W związku z tym, że głównym celem projektu jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży oraz poznanie działalności lokalnych przedsiębiorstw, dzięki uprzejmości właściciela Makaroniarni ‘Polmak’ w Ludwinie, mieliśmy możliwość poznania historii rodzinnego biznesu oraz procesu produkcyjnego makaronu.
Ważnym elementem współpracy jest także integracja, czemu służył pobyt grupy Erasmus+ nad jeziorem w Ośrodku ‘Leśna Ryba’ w Jedlance. Uczniowie mile spędzili czas przy ognisku, a także pokonując trudne przeszkody na parku linowym.
Wtorek, 2. dzień mobilności
Kolejny dzień spędziliśmy na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Budynku Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej, jednym z najnowszych i nowocześnie wyposażonych budynków dydaktyczno-badawczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przywitał nas Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Następnie Pani Agnieszka Wasilak, pracownik Działu Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej przedstawiła działalność Uniwersytetu Przyrodniczego. W dalszej części wysłuchaliśmy wykładu na temat roślin leczniczych w Polsce zaprezentowanego przez Panią mgr inż. Katarzynę Olesińską oraz poznaliśmy uwarunkowania i możliwości handlu ziołami na przykładzie przedsiębiorstwa Herbar Sp. z o.o, które zaprezentował przedstawiciel firmy, Pan Jakub Węcławski. Następnie uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat przedsiębiorczości - jej istocie i znaczeniu w życiu codziennym oraz jej powiązaniach z naukami ekonomicznymi, przygotowanego specjalnie dla naszych uczniów przez Pana dr inż. Grzegorza Wesołowskiego oraz Pana dr inż. Sebastiana Białoskurskiego z Katedry Zarządzania i Marketingu. Na zakończenie wizyty udaliśmy się z wizytą do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Centrum Informacji Naukowej.
Po obiedzie w restauracji na Starym Mieście w Lublinie przenieśliśmy się w nieco bardziej odległe czasy zwiedzając Muzeum Zamojskich w Kozłówce, jedno z najpiękniejszych miejsc na Lubelszczyźnie. Przepięknie odrestaurowane wnętrza z wieloma eksponatami i obrazami na ścianach budziły nasz zachwyt i oczarowanie, a zwiedzanie zakończyliśmy spacerem w równie pięknym, przypałacowym ogrodzie.
Środa, 3. dzień wizyty
Trzeciego dnia krótkoterminowej wymiany uczniów pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy, którą rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście, po czym udaliśmy się do Domu Spotkań z Historią na zajęcia edukacyjne pt. "Przedsiębiorczy Dziadek", podczas których uczniowie dowiedzieli się, co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym, kim byli założyciele fabryk, jakiego byli pochodzenia, dlaczego zakładali biznesy w Warszawie. Na wybranych przykładach, np. firmy Wedel, prześledziliśmy historię wybranych warszawskich firm początków XX wieku. Na koniec zajęć uczniowie wcielili się w postać przedsiębiorców i samodzielnie zakładali własny biznes.
W dalszej części udaliśmy się w wędrówkę po świecie pieniądza w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, nowoczesnej placówce edukacyjnej ukazującej dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. To niezwykłe miejsce to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki niemu można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. To miejsce, w którym większość uczestników wycieczki, choć przez chwilę chciała poczuć się milionerami trzymając w ręku autentyczną sztabkę złota o równowartości dwóch milionów złotych.
Czwartek, 4. dzień mobilności
Kolejnego dnia mobilności udaliśmy się do firmy Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A, jednego z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Obejrzeliśmy m.in. makietę przedstawiającą działalność kopalni oraz obejrzeliśmy film, w którym pokazana była ciężka i trudna praca górników. Nasi zagraniczni goście dowiedzieli się jak wygląda strój galowy górnika i co oznaczają kolory piór przy czapkach. Po wizycie w kopalni węgla kamiennego uczniowie uczestniczyli w warsztatach z kreatywności i komunikacji międzykulturowej, które poprowadziły dla nich Panie Małgorzata Baranowska oraz Maja Sienko z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Współpracując w międzynarodowych zespołach, uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię oraz uczyli się bycia aktywnym i otwartym w relacjach z innymi, lepiej rozumieć drugą osobę oraz wyrażać w sposób bardziej komunikatywny własne uczucia, przekonania i intencje.
W godzinach popołudniowych uczniowie z grupy Erasmus+ doskonalili swoje umiejętności biznesowe na kiermaszu produktów powstałych w mini firmach wszystkich szkół partnerskich, który cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród rodziców naszych uczniów. Ostatnim punktem programu tego dnia był udział międzynarodowej grupy w III Szkolnym Koncercie Talentów, podczas którego uczniowie naszej szkoły prezentowali różnorodne uzdolnienia i umiejętności. Niewątpliwie ciekawym akcentem był występ uczennic ze szkoły partnerskiej z Grecji, które zaśpiewały i zatańczyły do tradycyjnej melodii greckiej.
Piątek, 5. dzień wizyty
Ostatni dzień wizyty rozpoczęliśmy od warsztatów teoretyczno - praktycznych z dietetykiem, na których uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania, a następnie przygotowywali zdrowe przekąski, spośród których zdecydowanie najbardziej smakowała wszystkim sałatka owocowa. W dalszej części uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych na temat przedsiębiorczości prowadzonych przez nauczycieli ze szkół partnerskich. Następnie odbyła się ceremonia pożegnalna naszych zagranicznych przyjaciół, podczas której obejrzeliśmy anglojęzyczne przedstawienie ‘Love and Money’ w międzynarodowej obsadzie młodych aktorów ze wszystkich szkół partnerskich. Głównym przesłaniem sztuki było to, że w życiu najważniejsze są przyjaźń i miłość, a nie pieniądze czy pozycja społeczna. W dalszej części uroczystości Pan Dyrektor Artur Radko oraz Pani Wicedyrektor Hanna Lipińska - Stopa wręczyli gościom certyfikaty uczestnictwa, drobne upominki oraz podziękowali za wizytę w naszej szkole. Ostatnim punktem spotkania był poczęstunek tortem z logo projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’.
Grupa Erasmus+ w Słowenii
W dniach 11 – 17 marca b.r. uczniowie naszej szkoły Andżelika Wójcik, Amelia Kuchcewicz, Sebastian Jóźwik i Kacper Starzyński wraz z opiekunami, p. dyrektorem Arturem Radko oraz
p. Małgorzatą Fryt uczestniczyli w kolejnej krótkoterminowej wymianie grupy uczniów w ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’. Tym razem gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa w Dolenjske Toplice w Słowenii.
Poniedziałek, 12 marca
Pierwszy dzień wizyty rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami władz gminnych miejscowości Dolenjske Toplice, podczas którego poznaliśmy historię miasteczka oraz jego niewątpliwe walory. Największym z nich jest fakt, iż jest to otoczona przyrodą miejscowość uzdrowiskowa znana z łaźni termalnych założonych w XVII w. Po spotkaniu
z reprezentantami miasta zostaliśmy serdecznie powitani w murach szkoły partnerskiej przez p. dyrektor Maję Bobnar, grono pedagogiczne oraz uczniów. Aby nieco lepiej się poznać i przełamać lody nasi uczniowie uczestniczyli w integracyjnych grach i zabawach. Wśród śmiechu czas mijał niezwykle szybko, jak to zwykle bywa w przyjemnej atmosferze i dobrym towarzystwie. W godzinach popołudniowych odbyła się oficjalna ceremonia powitalna z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów. Dyrektor szkoły, p. Maja Bobnar oraz p. Rosana Dular koordynatorka grupy Erasmus+ ze szkoły słoweńskiej jeszcze raz serdecznie powitały wszystkich gości, po czym wysłuchaliśmy m.in. ‘Ody do radości’ w wykonaniu szkolnego chóru oraz obejrzeliśmy prezentacje i filmy video przygotowane przez każdą szkołę partnerską o swojej szkole lub mieście. Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez grupę Erasmus+ z naszej szkoły znajdującego się pod następującym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=iHGFExy3gHg
Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty był kiermasz produktów powstałych w szkolnych mini firmach każdej szkoły, na którym uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród rodziców uczniów, ale także regionalnej stacji telewizyjnej.
Wtorek, 13 marca
W związku z tym, że głównym celem projektu jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży i poznanie lokalnie działających firm zwiedziliśmy główną siedzibę firmy farmaceutycznej Krka w Novo Mesto, będącej jednym z głównych miejsc zatrudnienia dla lokalnej społeczności i jednocześnie jedną z wiodących generycznych firm farmaceutycznych na świecie. Podczas wizyty poznaliśmy główne kierunki działalności koncernu, którymi są produkcja i sprzedaż leków na receptę, produktów dostępnych bez recepty oraz produktów weterynaryjnych. Kolejnym punktem programu była wizyta w średniej szkole ekonomicznej, w której uczniowie wzięli udział w warsztatach z kreatywności biznesowej. Po zajęciach
w szkole przejechaliśmy do Inkubatora Biznesu Podbreznik, centrum usług doradczych
i mentorskich, które pomaga w rozwijaniu pomysłów na biznes. Tutaj też uczniowie z każdej szkoły partnerskiej sprawdzili swoje umiejętności marketingowe prezentując reklamę, w której mieli zachęcić do zakupu produktu wytwarzanego prze mini firmę działającą w swojej szkole. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę niewątpliwie posiadają nie tylko dar przekonywania, ale także umiejętności aktorskie, gdyż ich wystąpienie zostało nagrodzone szczególnie entuzjastycznymi brawami.
Środa, 14 marca
Kolejny dzień mobilności rozpoczął się od wizyty w Ośrodku Narciarskim Krvavec, jednym z najpiękniej położonych ośrodków narciarskich w Słowenii. 26 km dobrze utrzymanych tras narciarskich, położonych pomiędzy 1450 – 1971 m n.p.m daje znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. Czas spędzony na stoku był świetną integracją całęj międzynarodowej grupy Erasmus+. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Jaskini Postojna, największej i najczęściej odwiedzanej jaskini w Europie. W asyście doświadczonego przewodnika zwiedziliśmy wielokilometrowe labirynty, przejścia, galerie i komnaty. Wizyta w jaskini rozpoczęła się od stacji kolejowej, poprzez tunel, bogato zdobioną stalaktytami i stalagmitami „Gotycką Salę”, a następnie „Salę Balową”, Rosyjski Most, aż do brylantowego przejścia, gdzie znajduje się najsłynniejszy stalagmit zwany Brylant – symbol Jaskini Postojna.
Czwartek, 15 marca
W czwartek poznaliśmy kolejne lokalnie działające przedsiębiorstwa. Pierwszym z nich była rodzinna firma Sercel, zajmująca się produkcją miodu. Właściciel firmy to niezwykle otwarty, przyjacielski i kontaktowy człowiek, który opowiedział o historii swojego biznesu, a następnie zaprosił na degustację różnych rodzajów miodu. Kolejnym miejscem była lokalnie działająca firma Berryshka, zajmująca się produkcją czekolady. Tutaj mogliśmy z bliska zobaczyć jak wygląda produkcja tych słodkości, a także ich zasmakować.
Piątek, 16 marca
W ostatni dzień mobilności wszystkie szkoły partnerskie prezentowały własne gry biznesowe. Uczniowie naszej szkoły, Kacper Starzyński i Sebastian Wójcik zaprezentowali dwie komputerowe gry biznesowe, za które zdobyli I miejsce w szkolnym konkursie. Po wspólnych rozgrywkach w planszowe i komputerowe gry odbyły się zajęcia sportowe dla uczniów i ewaluacja mobilności.
Czwarta krótkoterminowa wymiana grupy uczniów w raz z opiekunami była niezwykle cennym doświadczeniem. Zaplanowane działania związane były z celami projektu i rozwijały umiejętności uczniów w zakresie szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, wymieniliśmy szereg doświadczeń, a uczniowie podszkoli swój angielski. Jesteśmy pewni, że wspomnienia pozostaną z nami na długo …
Kolejne międzynarodowe spotkanie odbędzie się w naszej szkole w dniach 13 – 19 maja b.r. Z radością oczekujemy naszych gości z Grecji, Słowenii, Włoch i Chorwacji.
Film promujący naszą szkołę zaprezentowany podczas mobilności w Słowenii.
Grupa Erasmus+ w Grecji, ojczyźnie mitycznych bogów
W dniach 15 - 21 października uczennice naszej szkoły: Amelia Stanisławska, Patrycja Wójtowicka, Julia Domańska, Klaudia Głowniak i Amelia Kuchcewicz wraz z opiekunami p. Małgorzatą Fryt, p. Grażyną Koperczak oraz p. Jarosławem Bałabanem uczestniczyły w trzeciej krótkoterminowej wymianie grupy uczniów, tym razem w Grecji, w ramach realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’.
Grecka szkoła partnerska, Gimnazjum nr 1 w Cholargos znajduje się na przedmieściach Aten, w dzielnicy Cholargos około 20 minut metrem od serca Aten - Akropolu. Do szkoły uczęszcza 280 uczniów w wieku 14 - 15 lat, a grono pedagogiczne liczy 35 nauczycieli.
Nasi partnerzy przygotowali dla nas atrakcyjny, ale i bardzo pracowity program mający na celu podniesienie kompetencji uczniów w zakresie przedsiębiorczości, co jest głównym celem naszego projektu.
Poniedziałek 1. dzień mobilności
Dyrektor szkoły partnerskiej, p. Pantos Sotirios, grono pedagogiczne oraz uczniowie bardzo serdecznie powitali nas w murach Gimnazjum nr 1 w Cholargos. W dalszej części odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy film reklamowy produktu powstałego w szkolnej mini firmie w każdej szkole partnerskiej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali reklamę zdrowych i pysznych ciasteczek, które pieczemy w ramach działalności naszej szkolnej mini firmy oraz we współpracy z Kołem Kulinarnym. W konkursie zwyciężyła szkoła z Grecji, II miejsce zajęła szkoła ze Słowenii, natomiast nasza szkoła zajęła III miejsce. Podczas spotkania uczestnicy projektu wzięli udział w pouczającym wykładzie na temat zagadnień związanych z wpływem reklam na zachowania konsumentów, przygotowanym przez koordynatora z chorwackiej szkoły partnerskiej, p. Gordanę Marsic. Następnie odbyła się wizyta na greckim targowisku i przegląd regionalnych greckich towarów i produktów, na którym mieszały się ze sobą zapachy dojrzałych soczystych pomarańczy, granatów, winogron, świeżych ryb i owoców morza. Kolejnym punktem programu było spotkanie z burmistrzem miasta Cholargos, p. Eliasem Apostolopoulos, który wyraził zadowolenie z realizacji projektu ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ oraz w bardzo interesujący sposób przybliżył grupie Erasmus+ historię swojego kraju oraz jego najciekawsze zakątki.
Wtorek 2. dzień wizyty
Drugiego dnia pobytu w Atenach uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej do greckiej firmy ‘Apivita’. Apivita to działająca od 1979 r. firma produkująca naturalne, promujące zdrowie i urodę kosmetyki. Jej nazwa pochodzi od łacińskich słów APIS – (pszczoła) i VITA (życie), co oznacza ‘życie pszczoły’. Jej misją jest promowanie greckiej natury opartej na ogromnej różnorodności ziół i unikatowych gatunków roślin oraz wytwarzanie produktów pochodzenia pszczelego. Firma ta jest przykładem biznesu, które, dzięki ogromnemu zaangażowaniu jej założycieli, z niewielkiej firmy stało się międzynarodowym przedsiębiorstwem, sprzedającym swoje produkty w 11 krajach na całym świecie, także w Polsce. Zwiedzając firmę, uczniowie poznali cały proces powstawania kosmetyków oraz uczestniczyli w prelekcji na temat ziół i ich właściwości, a także poznali fundamenty prowadzenia pasieki, jako przykładu biznesu czy hobby. Popołudnie spędziliśmy w urokliwym nadmorskim miasteczku Porto Rafti oraz zwiedziliśmy starożytną świątynię Posejdona na południowo-wschodnim wybrzeżu Attyki. Jest to doskonały punkt do obserwacji Morza Egejskiego oraz miejsce magiczne, szczególnie podczas zachodu słońca. Co ciekawe, jest to druga najczęściej fotografowana świątynia w Grecji, zaraz po Partenonie.
Środa 3. dzień pobytu
Trzeci dzień wizyty rozpoczęliśmy od zwiedzania archeologicznego Muzeum Akropolu w Atenach. Wspinaczka na Akropol oraz przejście przez monumentalne „Wrota Akropolu” - Propyleje do Ganku Kariatyd i symbolu Aten, jednego z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie - Partenonu poświęconego Atenie Dziewicy przeniosła nas w mityczny świat bogów, herosów, centaurów - ich losów i zmagań. Następnie odbyło się spotkanie integrujące międzynarodową grupę oraz zwiedzanie starożytnych rejonów Aten, Thission i Monastiraki.
Czwartek 4. dzień mobilności
Kolejny dzień wizyty rozpoczął się od podróży autokarem do starożytnego teatru w Epidaurus, starożytnej budowli powstałej najprawdopodobniej ok. 330 r. p.n.e. Widownia teatru mieści ponad 12 tysięcy widzów i nadal są tu wystawiane dramaty starożytnych greckich dramaturgów, w tym Sofoklesa, Eurypidesa, Ajschylosa. Teatr cechuje się doskonałą akustyką, wskutek czego szept czy szelest na scenie słychać było nawet w najbardziej oddalonym rzędzie. W 2014 roku teatr, wraz z 14 innymi starożytnymi teatrami greckimi, został wpisany na grecką listę informacyjną UNESCO – listę obiektów, które Grecja zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kolejnym punktem programu była wizyta w firmie produkującej oliwę z oliwek, gdzie uczestnicy projektu poznali cały proces powstawania oliwy, dowiedzieli się o jej niezwykłych właściwościach oraz historii i działalności przedsiębiorstwa. Po południu zwiedziliśmy położone na Półwyspie Peloponez nadmorskie miasteczko Nafplio, pierwszą stolicę Grecji. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas górujące nad miastem ruiny zamku Palamidi oraz znajdująca się tuż przy nabrzeżu wysepka z zamkiem Bourtzi.
Piątek 5. dzień wizyty
Rano uczniowie uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego i geografii w szkole partnerskiej. Uczestnicy projektu wzięli także udział w warsztatach, podczas których nauczyli się jak przygotować produkt na sprzedaż oraz jak pracować w szkolnym ogrodzie. Następnie uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości na kiermaszu produktów powstałych w mini firmach wszystkich szkól partnerskich, po którym odbyła się degustacja tradycyjnych potraw greckich przygotowanych przez rodziny goszczące. Uczniowie ze szkoły partnerskiej przygotowali krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali tradycyjne tańce greckie. Ostatnim punktem pobytu we włoskiej szkole było uroczyste pożegnanie, wręczenie certyfikatów, podziękowania, ewaluacja i zakończenie mobilności.
Grecja to piękny, ciepły, pełen uroku kraj o bogatej kulturze, w której szumi echo starożytnej potęgi. Gaje oliwne, krystaliczne morze, serdeczni ludzie oraz przepyszna kuchnia pozostaną na długo w naszej pamięci. Spotkania z nauczycielami z krajów partnerskich, wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą to kolejne wspaniałe i pouczające chwile.
Małgorzata Fryt
Nasz spot reklamowy w konkursie na reklamę produktu wytwarzanego przez naszą szkolną mini firmę ‘Healthy 1’. Zajęliśmy 3. miejsce!!!
Young Enterprising Europeans in Croatia
Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy w Chorwacji
W ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ kolejna grupa uczniów naszej szkoły w dniach 21 - 27 kwietnia b.r. wzięła udział w drugiej krótkoterminowej wymianie zorganizowanej w szkole partnerskiej Osnovna Skola Bartola Kasica w Vinkovci w Chorwacji. Uczennice Olga Biernacka, Gabriela Jabłoniec, Olga Wiśniewska, Andżelika Wójcik oraz Zuzanna Zwolak, pod opieką p. Małgorzaty Fryt i p. Anny Żołnacz wraz ze swoimi rówieśnikami z Chorwacji, Grecji, Włoch i Słowenii, uczestniczyły w różnorodnych działaniach mających na celu pogłębienie wiedzy w zakresie przedsiębiorczości oraz podniesienie umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim.
Sobota, dzień pierwszy
Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy wzięli udział w 21. Międzynarodowych Targach Zdrowia, corocznej imprezie odbywającej się w Vinkovci.
Vinkovci jest rozpoznawanym na całym świecie miastem promującym zdrowy styl życia i dbającym o czystość powietrza. Chorwackie Ministerstwo Zdrowia jest dumnym sponsorem targów, które cieszą się zainteresowaniem zarówno regionalnych, jak i krajowych mediów.
Podczas targów uczestnicy projektu rozwijali umiejętności przedsiębiorcze oraz współpracy w grupie. Podzieleni na kilkuosobowe zespoły, sprzedawali produkty powstałe w szkolnych mini firmach, a dochód z ich sprzedaży został przekazany na organizację Czerwony Krzyż.
Opiekunowie projektu uczestniczyli w sympozjum zatytułowanym „Dbanie o rozwój dziecka poprzez międzysektorową współpracę”, podczas którego wśród wielu prelegentów mieli także swoje wystąpienia szkolni koordynatorzy projektu, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w realizowaniu działań mających na celu rozwijanie umiejętności przedsiębiorczych wśród młodzieży.
Niedziela, dzień drugi
Uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Vukovar - mieście leżącym nad Dunajem we wschodniej Chorwacji przy granicy z Serbią. Jest to miasto portowe oraz ośrodek przemysłu włókienniczego i spożywczego. Po lunchu w restauracji położonej w malowniczej scenerii nad brzegiem Dunaju, zwiedzili słynne piwnice winne w mieście Ilok, które są używane do dziś i należą do wysoko cenionej firmy Ilocki podrumi.
Poniedziałek, dzień trzeci
Uczniowie podzieleni na grupy, uczestniczyli w różnorodnych zajęciach i warsztatach w szkole partnerskiej Osnovna Skola Bartola Kasica. Pracowali w ogrodzie, uczyli się jak powstają użytkowe naczynia ceramiczne oraz jak zrobić krem do rąk ze stokrotki. Uczestniczyli w lekcji języka angielskiego ‘How good are you at saving?’ prowadzonej przez p. M. Fryt, uczyli się projektować logo firmy, grali w gry biznesowe, poznawali swoje mocne i słabe strony wypełniając kwestionariusz osobowościowy.
Po południu odbyła się wycieczka do miejscowego muzeum będącego miejscem urodzenia Ivana Kozaraca, miejscowego pisarza żyjącego w latach 1885 – 1910.
Wtorek, dzień czwarty
Uczniowie promowali projekt ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ sprzedając w centrum miasta Vinkovci produkty powstałe w szkolnych mini – firmach. Kolejnym punktem programu była wizyta w lokalnej siedzibie Czerwonego Krzyża, podczas której dowiedzieli się o historii działalności tej organizacji w Chorwacji oraz uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy. Następnie odbyła się wizyta do miejscowego ratusza i spotkanie z wiceburmistrzem miasta p. Ivanem Bosančić, który bardzo serdecznie przywitał całą grupe Erasmus+. W dalszej kolejności uczestnicy projektu złożyli wizytę w miejscowych szkołach średnich. Czas spędzony po południu poświęcony był na wizytę w lokalnym rodzinnym przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją ubrań i biżuterii ze skóry.
Środa, dzień piąty
Uczestnicy projektu wspólnie ze swoimi rówieśnikami uczyli się w chorwackiej szkole, a następnie uczestniczyli w ceremonii pożegnalnej, przygotowanej przez całą społeczność szkolną. Wysłuchali występu szkolnego chóru, obejrzeli pokaz tradycyjnych tańców ludowych, natomiast dwie uczennice naszej szkoły, Andżelika i Olga wystąpiły w sztuce teatralnej Road to Health składającej się z międzynarodowej obsady młodych aktorów.
Po południu odbyła się wycieczka do stadniny koni w Dakovo, jednej z najstarszych hodowli lipicanerów w Europie, która została także odwiedzona przez królową Wielkiej Brytanii i księcia Edynburga w 1972 roku, gdzie mogli zobaczyć hodowlę koni oraz obejrzeć profesjonalnie przygotowany pokaz konny.
Pobyt w szkole partnerskiej był bardzo udany, wszystkie zaplanowane cele zostały osiągnięte, uczestnicy projektu rozwinęli w sobie ducha przedsiębiorczości oraz umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Niewiarygodne jest to, że w stosunkowo krótkim czasie nasza młodzież potrafiła się z niezwykłą łatwością zintegrować ze swoimi korespondentami z Chorwacji. Ważne jest to, że chęć poznania płynęła z obu stron, więc po planowych zajęciach uczniowie miło spędzali czas ze swoimi goszczącymi rodzinami. Dla uczestników wymiany było to niesamowite doświadczenie, pełne niezapomnianych przeżyć o czym świadczyć mogą następujące słowa:
Wyjazd był dla mnie bardzo udany, rodzina chorwacka przyjęła mnie bardzo serdecznie i dbała o to by mi niczego nie brakowało. Każdy dzień był tak zorganizowany, że nie nudziliśmy się. Było to ciekawe przeżycie i doświadczenie życiowe, które myślę, że chciałabym powtórzyć.- Andżelika
Wyjazd do szkoły partnerskiej w Chorwacji był bardzo udany. Podobał mi się sposób, w jaki mieliśmy zagospodarowany czas, ponieważ mogliśmy także dużo czasu spędzać z rodziną u której mieszkaliśmy, która zabierała nas w różne interesujące miejsca. Poznałam wiele ciekawych osób, a fakt, że mogłam rozwijać swoje umiejętności językowe jest dużym plusem takiej wymiany. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję uczestniczyć w takim projekcie jeszcze raz. – Olga W.
Moim zdaniem nasz wyjazd do Chorwacji był bardzo udany. Nie dość, że sprawdziłam swoje umiejętności w języku angielskim, to wzbogaciłam także słownictwo. Poznałam mnóstwo ciekawych osób różnych narodowości. Wszyscy byli bardzo mili i spędziłam z nimi wiele niezapomnianych chwil. Mam nadzieję, że kiedyś znowu się spotkamy. Najbardziej zależy mi na utrzymaniu kontaktu z Petrą, u której mieszkałam. Cały wyjazd dostarczył mi bardzo dużo cudownych wspomnień, których nie zapomnę do końca życia. Na pewno często będę wracać myślami do Vinkovci, a w przyszłości może kiedyś odwiedzę to miasteczko ponownie. – Olga B.
Małgorzata Fryt
Grupa Erasmus+ na Sycylii
W dniach 12 - 18 lutego uczniowie naszej szkoły: Karolina Krzewska, Klaudia Sokołowska, Sebastian Jóźwik i Mateusz Zabłotny wraz z opiekunami p. Małgorzatą Frytoraz p. Iwoną Sochacką uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy uczniów na Sycylii we Włoszech w ramach międzynarodowego projektu partnerskiego pt.: ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ wspierającego wymianę dobrych praktyk między szkołami. Projekt realizowany jest w ramach Akcji 2 Partnerstwa strategiczne programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Poniedziałek 1. dzień wizyty
Uczestnicy projektu ze wszystkich szkół partnerskich: z Polski, Chorwacji, Grecji i Słowenii zostali bardzo serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli, rodziców oraz uczniów szkoły goszczącej Scuola Secondaria di I grado ‘G. Carducci’ w Bagherii na Sycylii. Koordynatorzy z każdej szkoły partnerskiej prezentowali działalność szkolnych mini firm, które powstały jako jedno z działań zaplanowanych w czasie trwania projektu. Następnie odbyło się spotkanie integrujące międzynarodową grupę, po którym uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych we włoskiej szkole. Po południu rodziny goszczące naszych uczniów zapewniły im dodatkowe atrakcje - np. zwiedzanie Palermo lub wycieczkę nad morze.
Wtorek 2. dzień mobilności
Drugiego dnia pobytu na Sycylii uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w całodniowej wycieczce na położonej w górach farmie dydaktycznej ‘AGRITURISMO VALLE DEL TORTO’. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania lecznicy zwierząt, a następnie zamku Ferdynanda Burbona, XVIII – wiecznego władcy Sycylii. Po lunchu uczestnicy projektu wzięli udział w wędrówce krajoznawczej po rezerwacie przyrody.
Środa 3. dzień pobytu
Trzeci dzień mobilności rozpoczął się od wizyty na włoskim targowisku i przeglądu regionalnych sycylijskich towarów i produktów. Kolejnym punktem programu było spotkanie z burmistrzem miasta Bagheria, p. Biagio Sciortino, który bardzo ciepło i życzliwie przyjął całą grupę Erasmus+. Uczniowie następnie uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego i geografii u swoich włoskich przyjaciół. Po południu nastolatkowie mieli zajęcia w szkole tańca.
Czwartek 4. dzień wizyty
Kolejny dzień wizyty rozpoczął się od podróży pociągiem do pięknego nadmorskiego miasteczka Cefalu. Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy uczestniczyli w spotkaniu z p. Francesco Liberto, lokalnym przedsiębiorcą, który produkuje buty dla kierowców Formuły 1, następnie był czas na integrację i rekreację na plaży. Po południu grupa Erasmus+ zwiedziłą katedrę arabsko – normańską z 1131 r., należącą do jednego z najbardziej znanych zabytków we Włoszech.
Piątek 5. dzień mobilności
Rano uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w szkole partnerskiej. Rodziny goszczące przygotowały degustację typowo włoskich potraw. Następnie uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości na kiermaszu produktów powstałych w mini firmach wszystkich szkól partnerskich. Ostatnim punktem pobytu we włoskiej szkole było uroczyste pożegnanie, wręczenie certyfikatów, podziękowania i zakończenie mobilności.
Uczestnicy projektu z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej tak wspominają pobyt w szkole partnerskiej we Włoszech:
Z wyjazdu na Sycylię pozostaną mi liczne zdjęcia, cudowne wspomnienia i mam nadzieję długotrwałe przyjaźnie, zwłaszcza z Katty. – Karolina
Czas spędzony w szkole na Sycylii był niesamowity, na zawsze pozostanie w mojej pamięci. – Sebastian
To było bardzo miłe i cudowne przeżycie poznać tyle nowych ludzi, którzy chcą się zaprzyjaźnić. Nie widziałam ani jednej osoby, która by nie była uśmiechnięta. – Klaudia, po pierwszym dniu pobytu w partnerskiej szkole.
Był to wspaniały czas, spędzony z nowo poznanymi przyjaciółmi. Było nam wszystkim bardzo wesoło. Mieliśmy wrażenie, że znamy się od zawsze. Co więcej, podniosłem swoje umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim. Nie sądziłem, że to będzie takie łatwe. - Mateusz
Małgorzata Fryt