top of page

Young Enterprising Europeans - A Guide

YEE.PNG
YEE 2.PNG

  Chcielibyśmy zaprezentować produkt końcowy projektu Erasmus + "Młodzi przedsiębiorczy Europejczycy" będący wynikiem dwuletniej ciężkiej, ale owocnej pracy pięciu szkół partnerskich z Polski, Chorwacji, Grecji, Włoch i Słowenii.

  "Young Enterprising Europeans - A Guide" jest przeznaczony dla nauczycieli, wychowawców, badaczy i wszystkich tych, którzy są zainteresowani nauczaniem uczniów przedsiębiorczości. Przewodnik zawiera opisy różnych działań, pomysłów i przykłady dobrych praktyk, które można wykorzystać, aby kształtować asertywność, kreatywność, umiejętności komunikacyjne i biznesowe u uczniów.

      Zachęcamy do lektury naszego przewodnika  "Young Enterprising Europeans - A Guide"  i mamy nadzieję, że okaże się interesujący i przydatny. 

Ostatnie spotkanie grupy Erasmus+ i ewaluacja

 

          15 czerwca b.r. odbyło się ostatnie spotkanie grupy Erasmus+, grupy uczniów i nauczycieli bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’. Spotkanie poświęcone było podsumowaniu prawie dwuletniej pracy nad tym międzynarodowym projektem oraz zebranie informacji i opinii na temat jakości i adekwatności podejmowanych działań i osiągniętych rezultatów. W wyniku analizy ankiet, wywiadu i obserwacji nie mamy wątpliwości, że projekt faktycznie odpowiadał na potrzeby uczniów, wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane, a cele osiągnięte. Przeprowadzona ewaluacja utwierdziła nas w przekonaniu, że realizacja takiego projektu przynosi same korzyści dla szkoły, nauczycieli, ale przede wszystkim dla uczniów, a potwierdzeniem tego niech będą tylko niektóre wypowiedzi samych uczestników projektu:

- Uważam, że dzięki udziałowi w projekcie dowiedziałam się dużo na temat przedsiębiorczości, np. jak założyć własną firmę, co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym. Mój angielski jest znacznie lepszy. Poznałam wielu miłych ludzi, łatwiej nawiązuję kontakty z rówieśnikami. Poznałam ludzi z innych krajów oraz ich kulturę. Było to miłe przeżycie, które z chęcią powtórzyłabym.

- Dowiedziałam się, co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym, stałam się bardziej pewna siebie oraz otwarta na innych ludzi. Poznałam dużo wspaniałych osób z naszych krajów partnerskich oraz ich kulturę. Nasza szkoła stała się bardziej otwarta na projekty międzynarodowe.

- Wcześniej niewiele wiedziałem na temat przedsiębiorczości, a dzięki udziałowi w projekcie wiem, kim jest człowiek przedsiębiorczy i jakie cechy posiada. Teraz lepiej potrafię posługiwać się w języku angielskim. Mam mnóstwo znajomych za granicą, z którymi stale utrzymuję kontakt. Nasza szkoła stała się bardziej otwarta, jest to zupełnie nowe doświadczenie.

- Jestem bardziej komunikatywna i pewna siebie. Brałam udział w super zajęciach
z kreatywności. Podczas naszych międzynarodowych spotkań panowała niesamowita atmosfera, poznałam zagranicznych przyjaciół i poszerzyłam swoją wiedzę na temat kultury innych krajów. Może w przyszłości założę własną firmę, kto wie? Przynajmniej teraz wiem jak to zrobić.

- Dzięki udziałowi w projekcie dowiedziałem się dużo o lokalnych przedsiębiorstwach, podczas wycieczki do stolicy poznałem historie starych warszawskich fabryk. Odkryłem w sobie chęć podróżowania i poznawania nowych ludzi i ich zwyczajów. Poprawiłem swoje umiejętności językowe, przełamałem bariery językowe i zrozumiałem jak ważna jest nauka języka angielskiego. Udział w projekcie był wspaniale spędzonym czasem, w gronie przyjaznych osób. Jeśli miałbym możliwość wziąć udział w takim projekcie jeszcze raz, zrobiłbym to bez zastanowienia się. Jestem dumny, że nauczyciele z mojej szkoły zaangażowali się w realizacje tego całego projektu.

Z wizytą na muzealnym Roztoczu

       21 czerwca b.r. grupa gimnazjalistów, bezpośrednio zaangażowanych w realizację unijnego projektu Erasmus+ wraz z opiekunami p. Grażyną Koperczak i p. Małgorzatą Fryt uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zatytułowanej ‘Ginące zawody na muzealnym Roztoczu’.

       Podczas tej żywej lekcji historii uczniowie poznali zawody charakterystyczne dla przedwojennych wsi roztoczańskich. Poznali także proste nieskomplikowane techniki wytwarzania dawnych wytworów rękodzielniczych. Tematyka warsztatów jak najbardziej wpisuje się w tematykę projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’,
który nasza szkoła obecnie realizuje.

             Po lekcji muzealnej wszyscy udaliśmy się na przepyszne lody ‘Bosko’.

 

Małgorzata Fryt

Warsztaty językowe

        Uczniowie naszej szkoły, szczególni ci zaangażowani w realizację projektu Erasmus+, chętnie uczą się języka angielskiego. Mają świadomość, że znajomość języków obcych coraz częściej staje się nie tylko atutem, ale wręcz koniecznością zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Biorąc udział w kilku krótkoterminowych wymianach grup uczniów zrealizowanych podczas trwania projektu ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ przekonali się o tym na własnej skórze. Zdają sobie sprawę, że znajomość tego języka umożliwia komunikowanie się z obcokrajowcami i ułatwia w podróżowaniu podczas wyjazdów zagranicznych.

           Rozwijaniu kompetencji językowych służyć miały warsztaty językowe zorganizowane w ramach projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ w szkole językowej Success School dla grupy projektowej w dniu 20 czerwca b.r. Celem warsztatów było wyposażenie uczestników w praktyczne narzędzia językowe, dzięki którym będą się oni skuteczniej komunikować w języku angielskim w sytuacjach życia codziennego. 

 

Małgorzata Fryt

Wolontariat Europejski od A do Z

          4 kwietnia b.r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Fundacji Sempre a Frente z Lublina, a także koordynatorkę pracy wolontariuszy realizujących Wolontariat Europejski w województwie lubelskim, p. Monikę Mieleszko oraz trzy wolontariuszki z Hiszpanii, które przeprowadziły dla uczniów kl.II GM eurolekcje na temat Wolontariatu Europejskiego w ramach programu Erasmus+ .

          Fundacja Sempre a Frente prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną służącą rozwojowi społecznemu i osobowemu, w szczególności dzieci i młodzieży, a także kształci i promuje postawy wolontariatu i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, zwłaszcza wśród młodzieży. Fundacja prowadzi także Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska, dzięki czemu to właśnie tam można dowiedzieć się np. jak wyjechać na wolontariat za granicę lub rozpocząć studia w innym kraju. To właśnie zagadnienia związane z wolontariatem były głównym tematem eurolekcji przeprowadzonych dla naszej młodzieży gimnazjalnej. Wolontariuszki opowiedziały uczniom, na czym polega Wolontariat Europejski, sztandarowy program Unii Europejskiej, jakie są jego zasady rekrutacji i jakie stwarza korzyści, a wśród nich możemy m.in. wymienić podniesienie kompetencji językowych, integrację kulturową, rozwój osobisty, nabycie umiejętności współdziałania w grupie, zarządzania czasem oraz zdobycie wielu innych doświadczeń i umiejętności. Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba mieć żadnych specjalnych kwalifikacji - wystarczy chęć do działania. Właśnie to jest w wolontariacie najfajniejsze, że nie stawia żadnych ograniczeń, wolontariuszem można zostać w każdym wieku, potrzebne są tylko chęci i zaangażowanie. Potwierdziły to wolontariuszki goszczące w naszej szkole, dla których przygoda z wolontariatem jest niezwykle cenna i daje im dużo satysfakcji. Ich postawa będzie być może w przyszłości inspiracją i zachętą dla naszych uczniów do działań na rzecz potrzebujących.

Małgorzata Fryt

Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+

                12 stycznia 2018 r. grupa 4 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej uczestniczyła w IV Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym Programu Erasmus+ organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus+ w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowego w Warszawie. Podczas wydarzenia nauczyciele mogli dowiedzieć się, jakie nowości oferuje Program Erasmus+, jak również wymienić się doświadczeniami na temat realizowanego już projektu podczas indywidualnych konsultacji z ekspertami Narodowej Agencji.

„Narzędzia informatyczne eTwinning”

          Dnia 27 września b.r. grupa 10 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej wzięła udział w szkoleniu eTwinning zatytułowanym „Narzędzia informatyczne eTwinning”, prowadzonym przez ambasadorkę eTwinning w województwie lubelskim, Panią Anetę Szadziewską.

      Celem szkolenia było poznanie narzędzi cyfrowych pomocnych w podniesieniu jakości realizowanych i planowanych projektów eTwinning oraz wspomaganie działań Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie wzrostu kompetencji informatycznych.

ABC oszczędzania

         Umiejętność odpowiedniego gospodarowania pieniędzmi i ich oszczędzania odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Powinniśmy wyrobić sobie nawyk świadomego oszczędzania nawet małych kwot. Jednak nie każdy wie jak to robić. W tym celu,  w ramach realizacji projektu Erasmus+ ’Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’, dnia 26 września b.r. grupa uczniów naszej szkoły  wzięła udział w bardzo ważnej lekcji na temat zarządzania swoim mini budżetem z pracownikiem oddziału Banku PKO BP w Łęcznej. Dzięki uprzejmości i kompetencji pracownika Banku  uczniowie dowiedzieli się jak efektywnie i racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Przedstawiciel Banku z życzliwością oprowadził wszystkich po instytucji, dzięki czemu uczniowie poznali także zasady jej funkcjonowania.

Jak założyć własny biznes?

          Założenie własnej firmy to zazwyczaj poważny krok w karierze zawodowej człowieka. Wiąże się to z dużymi wydatkami oraz ryzykiem, czy firma się utrzyma i będzie przyzwoitym źródłem dochodu. Mimo wszystko coraz więcej ludzi się na nią decyduje, przede wszystkim, dlatego, że nie muszą się przed nikim tłumaczyć lub chcą być dla siebie szefem. Jak do tego doprowadzić? By o tym się dowiedzieć zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Łęcznej w ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kroki należy podjąć by założyć własny biznes, o czym należy pamiętać, gdy mamy już własną firmę oraz jakie są procedury przy jej zamykaniu lub zawieszaniu. Przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Łęcznej podzielił się również z uczniami wiedzą na temat tego, na jakie wsparcie finansowe osoby bezrobotne zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą mogą liczyć, jakie są środki z funduszu pracy na podjęcie działalności gospodarczej oraz jaki jest ich tryb przyznawania. Gimnazjaliści dowiedzieli się także, jaki jest ‘barometr zawodów’ w regionie, czyli prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2017 r.

        O ile założenie własnej działalności gospodarczej może wydawać się gimnazjalistom dalszą, choć istotną perspektywą, o tyle poznanie sytuacji rynkowej w regionie i kraju może być kluczowe przy wyborze kierunku kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej.

     Efektem końcowym szkolenia było stworzenie przez uczniów Gimnazjum nr 1 folderu informacyjnego na temat założenia własnego biznesu, który prezentujemy poniżej.

ANGIELSKI

W PRAKTYCE

W ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ chętni uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej uczestniczą w dodatkowych pozalekcyjnych zajęciach z języka angielskiego w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Treści realizowane podczas zajęć są zgodne z podstawą programową dla III etapu edukacyjnego, jak również wykraczają poza minimum programowe.

Celem zajęć jest:

  • opanowanie umiejętności językowych w stopniu umożliwiającym sprawną komunikację na poziomie pre - intrermediate / intermediate,

  • zapewnienie uczniom możliwości używania języka w praktyce,

  • rozwijanie ciekawości, otwartości i tolerancji wobec szerokiego wachlarza zagadnień,

  • rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości,

  • wdrażanie do samodzielności w nauce języka,

  • nabywanie i doskonalenie sprawności językowych z akcentem na mówienie, czytanie
    i słuchanie.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach ćwicząc praktyczne zastosowanie języka angielskiego w różnorodnych kontekstach sytuacyjnych.

Dzień Przedsiębiorczości

 

        16 maja br. odbył się w naszej szkole Dzień Przedsiębiorczości. Tego rodzaju wydarzenie było po raz pierwszy organizowane w Gimnazjum nr 1, a jego zainicjowanie związane było z realizacją dwuletniego projektu unijnego Erasmus+ zatytułowanego ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’. Celem tego projektu jest m.in. rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży poprzez wdrażanie różnorodnych przedsięwzięć o charakterze biznesowym. Jednych z takich działań jest wymiana dobrych praktyk w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w naszych szkołach partnerskich z: Chorwacji, Grecji, Włoch i Słowenii.

         Nauczyciele, organizując Dzień Przedsiębiorczości mieli na celu zaszczepienie wśród nas - uczniów naszego gimnazjum - ducha człowieka przedsiębiorczego oraz wzbogacenie naszej wiedzy w zakresie szeroko rozumianej przedsiębiorczości, tak byśmy w przyszłości czuli się przygotowani do wejścia na bardzo wymagający rynek pracy. W związku z tym została nawiązana współpraca z Katedrą Zarządzania i Marketingu  Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i zaproszono profesjonalistów w tej dziedzinie: Panią dr Annę Goliszek, Panią dr Elżbietę Kołodziej, Pana dr Grzegorza Wesołowskiego oraz Pana dr inż. Sebastiana Białoskurskiego.

       Podczas Dnia Przedsiębiorczości ogłoszono również wyniki szkolnego konkursu, który polegał na stworzeniu planszowej lub komputerowej gry biznesowej. Jej tematyka miała dotyczyć szeroko rozumianego pojęcia biznesu lub jego wybranego aspektu. Celami konkursu było:

 doskonalenie twórczego myślenia uczniów i stosowania wiedzy w praktycznym działaniu,

 rozwijanie zainteresowań tematyką przedsiębiorczości i biznesu u uczniów,

 stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży,

 rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych,

 przygotowanie uczniów do lepszego planowania swojego rozwoju naukowego i zawodowego,

 wykorzystanie programów komputerowych w tworzonych pracach.

Na wykonanie gry mieliśmy ponad trzy miesiące. Uczniowie stworzyli kilka ciekawych projektów, które mogliśmy zobaczyć podczas imprezy. Jury w składzie: p. M. Fryt, p. G. Koperczak, p. A. Żołnacz,           p. I. Sochacka oraz p. J. Bałaban wyłoniło najlepsze projekty w oparciu o kryteria zawarte w regulaminie konkursu. Oto wyniki:

I miejsce – Michał Przewoźniak, Emilia Sokołowska i Katarzyna Gotowicka,

II miejsce – Sebastian Jóźwik,

III miejsce - exaequo: Andżelika Wójcik i Olga Wiśniewska oraz Nikola Polikowska
i Amelia Stanisławska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

      Po ogłoszeniu wyników Pani dr Elżbieta Kołodziej oraz Pan dr Grzegorz Wesołowski z Katedry Zarządzania i Marketingu z Uniwersytetu Przyrodniczego wygłosili wykład "Jak plastiki wyparły kamyki, czyli krótka historia pieniądza". Następnie klasy 1a i 1b oraz uczniowie wchodzący w skład grupy realizującej projekt Erasmus+ uczestniczyli w warsztatach dotyczących technik autoprezentacji zatytułowanych "Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie", które poprowadziła Pani
dr Anna Goliszek. Natomiast Pan dr inż. Sebastian Białoskurski poprowadził warsztaty dotyczące zagadnień marketingowych zatytułowane "Marka, czyli... nazwa, kolor, kształt w wyróżnianiu produktów’.

         Spotkania były ciekawe i pouczające. Uczniowie byli zaangażowani i chętnie pracowali na zajęciach warsztatowych, wykazując się dojrzałością i kreatywnością. Cieszymy się, że współpraca z wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego będzie miała charakter długofalowy.

 

Sebastian Jóźwik

                         

 

                      Warsztaty AIESEC w naszej szkole

       Już po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole studenta z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. W dniach 8 -12 maja b.r. uczniowie mieli niezwykłą okazję uczestniczenia w warsztatach językowych prowadzonych przez Hiromitsu Higashi, dziewiętnastoletniego studenta stosunków międzynarodowych z Japonii, który studiuje na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie. Podczas spotkań z uczniami, Hiro opowiadał o historii i kulturze Japonii oraz Kanady. Opowiadaniom towarzyszyły prezentacje multimedialne, z których gimnazjaliści mogli dowiedzieć się gdzie leżą powyżej wspomniane państwa, jaka jest ich historia, zwyczaje oraz jak wygląda codzienne życie ich mieszkańców. Nasza młodzież chętnie brała udział w rozmowach, wiele osób zadawało pytania. Trzeba również dodać, że cała komunikacja odbywała się w języku angielskim. Warsztaty miały na celu naukę i doskonalenie języka angielskiego, wytworzenie dialogu międzykulturowego, ale przede wszystkim pokonanie bariery językowej oraz zwiększenie motywacji do nauki języków obcych.

       Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców uczennicy kl. 1 a Karoliny Krzewskiej, Państwa Marzeny i Jarosława Krzewskich, którzy chętnie przyjęli Hiromitsu w swoim domu, wykazując się niezwykłą troską i gościnnością.

Małgorzata Fryt

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+ „Młodzi przedsiębiorczy Europejczycy” ogłaszamy konkurs na grę biznesową.

 

           

                                Dzień Języków Obcych

        3 marca br. po raz piąty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Impreza została przygotowana przez uczniów klas I -  III pod opieką nauczycieli języków obcych:  anglistki - p. M. Fryt, J. Jaskowską i N. Onyszko oraz germanistki – p. M. Guziak i I. Sochacką.  Klasy I rywalizowały w konkursie na najlepszą prezentację dotyczącą wcześniej wylosowanego kraju anglo lub niemieckojęzycznego. W tej rywalizacji jury wyróżniło trzy klasy:

I miejsce – klasa I a,

II miejsce – klasa I e,

III miejsce – klasa I b.

     Klasy II zaprezentowały swoje umiejętności lingwistyczne śpiewając piosenki w języku angielskim lub niemieckim. W tej konkurencji najlepsze okazały się następujące klasy:

I miejsce – klasa II d,

II miejsce – klasa II c ,

III miejsce – klasa II a.

         Klasy III miały za zadanie zaprezentować wersję angielską lub niemiecką fragmentu wybranej bajki lub sztuki teatralnej.

Oto wyniki tej rywalizacji międzyklasowej:

I miejsce – III c,

II miejsce (ex aequo) – kl. III f i III e,

III miejsce (ex aequo) – kl. III a i III b.

         Tegoroczny dzień Języków Obcych jak co roku bardzo spodobał się uczniom naszej szkoły i wzbudził szczególnie wiele emocji. Była to świetna zabawa, nie tylko motywująca do nauki, ale także integrująca zarówno organizatorów, artystów, jak i publiczność. Młodzież miała szansę zaprezentować swoje talenty i umiejętności, a publiczność nauczyła się nowego słownictwa, zwyczajów innych krajów, elementów geografii i historii.
         Podczas uroczystości grupa uczniów klas I zaangażowana w projekt Erasmus+ opowiedziała także o swoich wrażeniach z pobytu na Sycylii podczas międzynarodowej wymiany uczniów w ramach projektu ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ oraz krótko opowiedziała o historii programu Erasmus+, który w tym roku obchodzi swoje 30. urodziny.

Setting up our school mini - company

As a part of the Erasmus+ project ‘Young Enterprising Europeans’ that is being implemented in our school we have established our school mini – company.
Working in a team and the under the guidance of the teachers, students of Gimnazjum nr 1 in Łęczna have an opportunity to set up and manage a mini - company. They have sowed different kinds of herbs, for instance basil,  mint,  thyme, cumin and oregano. They are taking care of them and later when the herbs grow enough they will dry them and prepare various snacks with them.

This activity offers a great variety of experiences for the students and develops some life-long skills such as planning skills, working in a team, how to work to deadlines and creativity.  Students also gain entrepreneurial experience and learn what it means to manage a real enterprise.

„Mam prawo odmawiać – asertywność”

 

W ramach realizowanego w Gimnazjum nr 1 projektu Erasmus+ Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy, na przełomie listopada i grudnia 2016 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w cyklu zajęć warsztatowych „Mam prawo odmawiać - asertywność”. Zajęcia prowadzone były przez panią psycholog Katarzynę Sierpińską i miały na celu uświadomienie uczniom różnych rodzajów postaw, jakie możemy przyjmować wobec innych, szczególnie w trudnych dla nas sytuacjach oraz wykształcenie umiejętności rozpoznawania reakcji agresywnych, uległych, asertywnych. Wykonując różnorodne ćwiczenia uczniowie ćwiczyli umiejętność asertywnego zachowania, jednej z podstawowych cech osobowości człowieka przedsiębiorczego.

bottom of page